Psychologia jogi” to książka, którą każdy początkujący lub chcący rozpocząć treningi, powinien przeczytać. Psychologia jogi to swojego rodzaju wprowadzenie do owych technik relaksacyjnych i upewnienie się, że joga to stan umysłu. Z kolei od niego zależy, czy przyniesie nam korzyści nie tylko stricte fizyczne, ale przede wszystkim duchowe. Dzięki uprzejmości wydawnictwa Sensus, miałam okazję przeczytać tę publikację i napisać dla Was jej recenzję, którą znajdziecie poniżej.

Psychologia jogi – wprowadzenie do jogasutr

Psychologia jogi krok po kroku przedstawia czytelnikowi, czym tak naprawdę jest joga. Na początku dowiadujemy się, że kluczowe dla tej techniki są spokój i harmonia. To właśnie dzięki technikom relaksacyjnym, możemy uzyskać obie wartości i poukładać w swoim ciele duchowym wszystkie „puzzle”. Z kolei spokojny i harmonijny umysł przedkłada się na jakość naszego życia, zmysły poznawcze oraz finalnie, efekt jaki joga gwarantuje każdemu uczniowi.

W Psychologii jogi przeczytamy o trzech stadiach wdrażania się w te ćwiczenia. Każdy etap porusza inne części naszego umysłu, by w efekcie sprawić, że przekroczymy jego możliwości, po czym odkryjemy nowe umiejętności swojego mózgu i zyskamy perspektywę na kontrolowanie myśli i zapobieganie złym nastrojom, negatywnym emocjom czy bałaganowi wewnętrznemu.

Psychologia jogi – recenzja książki

Już pierwsze strony publikacji Psychologia jogi, informują nas o tym, że nie należy traktować tej techniki jako ćwiczeń dla ciała i ducha. Według Patańdźalego, joga jest nauką. Taką samą jak historia lub szkolenie się z gry na pianinie. Jeśli chcemy, by treningi były dla nas pożyteczne, najpierw musimy zdobyć wiedzę teoretyczną, czyli taką, którą serwuje nam właśnie ta publikacja.

Psychologia jogi uczy nas, że nie chodzi jedynie o trening według schematów. To my, jako osoby doświadczające, musimy sami odkryć efekty jogi na swoim umyśle. Mówiąc prostymi słowami, joga wyzwoli w nas umiejętności koncentracji i skupienia, które nie mają nic wspólnego z tym, co na ten temat wiemy z innych dziedzin psychologii.

(…) istotą jogi jest poszukiwanie praktyk i przedmiotów koncentracji, które przynoszą wrażenie spokoju umysłowego.

W kolejnych rozdziałach książki, autor stopniowo i obrazowo tłumaczy nam istotę jogi. Mówi o tym, jaki cel przyświeca tej praktyce i jak krok po kroku może ona zmienić każdą część naszego życia. Jedną z nich jest, np. umiejętność samodzielnego podejmowania decyzji.

W Psychologii jogi znajdziemy instrukcję medytacji, która stopniowo wyzwoli nasz umysł od niepokoju i pomoże nam mistrzowsko się koncentrować na tym, co w danej chwili jest ważne. Uwolnimy się od przywiązania i bałaganu w głowie, który skutecznie utrudnia nam skupienie oraz pełną świadomość.

Za egzemplarz recenzencki książki „Psychologia jogi”, serdecznie dziękuję wydawnictwu Sensus.