Jak spełnić postanowienia noworoczne? Czy muszę je w ogóle mieć? Dlaczego nie udaje mi się ich dotrzymać? Czas, kiedy zadajemy sobie takie pytania właśnie nadszedł. Koniec roku, ostatni miesiąc, święta – to najlepszy okres na sprawdzanie listy postanowień z ubiegłego roku i biczowanie się, że nic z rzeczy, które na niej napisaliśmy, nie zostało spełnione. Czas to zmienić! Poniżej napisałam dla Ciebie krótki poradnik, z którego dowiesz się, jak spełnić postanowienia noworoczne metodą zaledwie 3 kroków. Zaczynamy!

Krok 1 – przeczytaj stare postanowienia noworoczne

To bardzo dobry test, dzięki któremu dowiesz się, jak zmieniły się Twoje priorytety na przestrzeni ostatnich miesięcy. Sprawdzisz, czy to, co tam napisałeś, nadal jest dla Ciebie ważne. Być może okaże się, że na myśl o cotygodniowych ćwiczeniach w siłowni, chce Ci się śmiać. Nie wykluczone jednak, że część planów będziesz chciał przenieść na kolejny rok. Sam zobaczysz, jak często i jak dogłębnie zmienia się Twoje życie, w przeciągu tak krótkich odstępów czasu. Być może nawet dostrzeżesz, że z roku na rok dojrzewasz i zdobywasz ogromne doświadczenie. Wtedy dodatkowo podbudujesz swoją pewność siebie i zmotywujesz się, by iść do przodu. Takie przejrzenie postanowień noworocznych to nie tylko rachunek sumienia, ale przede wszystkim, odwaga i chęć do zmian.

Krok 2 – najpierw pomyśl o sobie

Najważniejszą rzeczą w postanowieniach noworocznych jest zdrowy egoizm. Co to oznacza? Po pierwsze, najpierw zapisujesz postanowienia, które dotyczą tylko i wyłącznie Ciebie. Co to może być? Rzuć okiem na poniższe pomysły.

 • Podróż do wymarzonego kraju.
 • Zakup serii ulubionych powieści.
 • Zapisanie się na kurs lub warsztaty.
 • Zmiana pracy lub otwarcie własnego biznesu.

Wymieniać można by w nieskończoność, ale najważniejsze jest to, by zrobić coś tylko dla siebie. Szczególnie, gdy na co dzień zajmujemy się zadowalaniem innych ludzi ;).

Zapisywanie postanowień noworocznych

Po drugie, wyznacz priorytety i mierz siły na zamiary. Nie myśl, że coś jest niemożliwe, tylko dlatego, że z obecnej perspektywy wydaje Ci się nieosiągalne. Jeśli bardzo czegoś chcesz, dołóż starań, choć najmniejszych, by osiągnąć cel. Z pewnością w końcu nadejdą sprzyjające okoliczności i uda Ci się pociągnąć za kolejne sznurki w drodze po swoje marzenie.

A jak ustalić priorytety? Metodą pytań i odpowiedzi. Jak to zrobić? Łap kolejną wskazówkę.

 1. Dlaczego chcę odwiedzić ten kraj?
 2. Jak będę się czuł, gdy spełnię to marzenie?
 3. Co zrobię, by pojechać tam na wakacje?
 4. Kiedy zacznę stawiać pierwsze kroki w drodze po to marzenie?
 5. Co mi pomoże?
 6. Kiedy stracę motywację, postaram się…
 7. Czy ktoś może mi pomóc w realizacji tego planu?

Powyższy pomysł realizowania postanowień za pomocą pytań, możesz wykorzystać nie tylko do planów noworocznych, ale również do mniejszych przedsięwzięć. Wystarczy jedynie zamienić słowo, np. kraj lub wakacje, na rzecz, o której marzysz Ty. Może to być mieszkanie, samochód, praca, biznes, książka, plan na życie lub inwestycja.

Krok 3 – traktuj postanowienia noworoczne z dystansem

Wiele osób uważa, że postanowienia noworoczne to taka osobista biblia. Myślą, że niespełnienie ich sprawi, że staną się leniwi i puści. Nic bardziej mylnego! Ja, tego typu cele zawsze staram się traktować jako dobrą zabawę. Sami podejdźcie tak do tego tematu. Przekonacie się, jak silna jest Wasza wola, motywacja i chęć do działania. Sprawdzicie, dlaczego macie słomiany zapał lub Wasze marzenia zwyczajnie odchodzą w zapomnienie na przełomie lutego lub marca. Najlepiej zapisać, kiedy rezygnujemy z czegoś. Do tego dodajmy swoje odczucia i przyczyny porzucenia planów. To sprawi, że będziemy mogli przekonać się, z jakiego powodu coś nam nie wyszło i popracować nad cechami osobowości, które są za to odpowiedzialne. Rozwój osobisty to najlepsze postanowienia na każdy rok bez względu na wiek, pracę i zainteresowania!

Na koniec, zostawiam Cię z tym cytatem. Zawsze zapisuję go na pierwszej stronie swojego kalendarza.

Ci, którzy są wystarczająco szaleni, by myśleć, że są w stanie zmienić świat, są tymi, którzy go zmieniają. — Steve Jobs