Pomodoro, to metoda planowania czasu, dzięki której Twoja praca może być bardziej efektywna. Krótko mówiąc, dzięki pomodoro zrobisz więcej w krótszym czasie. Jeśli jesteś ciekawa, czy to naprawdę działa, to w tym artykule opowiem Ci o moim doświadczeniu z tą metodą organizowania dnia w pracy.

Technika pomodoro – wprowadzenie

Mawiają, że najgorsze są zawsze początki. Jeśli wracasz do obowiązków po weekendzie, urlopie, L4 czy ciężkim dniu, na pewno zgadzasz się z tym stwierdzeniem. Technika pomodoro ma za zadanie ułatwić nam zaczęcie pracy lub nauki. Dzięki niej, nie zniechęcisz się od razu. Swoje obowiązki zaczniesz wykonywać po kolei, od tych najprostszych lub najprzyjemniejszych.

Głównie chodzi o to, że podzieli ona Twój dzień pracy na bloki czasowe. W praktyce wygląda to tak, że masz częściej przerwy, ale za to pomiędzy nimi, pracujesz na najwyższych obrotach. Brzmi świetnie, prawda?

Timer pomodoro online – jak działa?

Przykładowo, pracujesz 8 godzin dziennie. W tym czasie musisz wykonać X zadań. Rozpisujesz wszystkie na kartce. Dzielisz je w kolejności dowolnej, jednak najlepszy sposób to taki, by na górze były te, które wymagają najwięcej uwagi.

Włączasz pomodoro online, które możesz znaleźć w sieci. Wybierasz ilość i długość przerw oraz bloków „pracujących”. Uruchamiasz stoper i, np. przez 20 minut, robisz tylko i wyłącznie rzecz związaną z pracą. Następnie, masz 2 minuty przerwy. Wykorzystaj ją na łyk wody, głębszy oddech lub spojrzenie przez okno.

Pomodoro online – moja opinia

Testuję pomodoro od kilku tygodni, więc podzielę się z Tobą moją opinią. Myślę, że pomodoro online sprawdzi się, ale tylko i wyłącznie w pracy typowo zadaniowej. Co przez to rozumiem?

Jeśli masz konkretne rzeczy do odhaczenia, możesz łatwo wyznaczyć bloki czasowe na każdą czynność i skończyć wszystko przed czasem, z dobrym efektem.

Przykładowo, pracujesz jako copywriter. Masz do napisania 10 tekstów. Obliczasz, ile czasu zajmie Ci stworzenie każdego z nich. Włączasz timer tak, by po jednym napisanym artykule, mieć, np. 5 minut przerwy.

Podsumowując, pomodoro jest idealną techniką dla osób, które chcą pracować krócej, ale z lepszymi efektami :).