Wiele osób nie wie, jak ważny jest odpoczynek. Myślą oni, że szybki relaks przy lampce wina lub herbacie, sprawi, że odpoczną psychicznie i naładują baterie. Nie potrafią oni porządnie się zrelaksować, ponieważ dzisiejsze tempo życia, z dnia na dzień odwodzi nas od tego ważnego etapu dnia.

Dlaczego nie umiesz odpocząć?

Zbliża się urlop, weekend lub święta, a my na myśl o kilku dniach bezczynności zawodowej, czujemy się przerażeni. Z badań wynika, że jest to spowodowane naszym przywiązaniem do pracy. Dla jednych, jest ona wyznacznikiem statusu i sensu życia. Wszystko kręci się wokół etatu. Dla drugich, czas wolny staje się okazją do odhaczania zadań, które trzeba zrobić w domu lub na wakacjach. Ja, nazwałam te dwie grupy i rozpisałam cechy rozpoznawcze każdej z nich.

Maniacy zajętego umysłu

Jeśli nie mają nic do zrobienia, chodzą ponurzy i źli. Boją się zmierzyć z własnymi myślami i nie potrafią zorganizować sobie dnia. Koniec pracy, oznacza kilka dniu lub kilka godzin męki, w oczekiwaniu na następny roboczy tydzień. Odpoczynek kojarzy im się z mitrężeniem czasu, przegapieniem okazji i spadkiem produktywności. Obawiają się, że gdy oni są na urlopie, to ktoś wykorzysta to przeciwko nim i zajmie ich stanowisko. Potrafią nawet w czasie urlopu sprawdzać firmowego maila, byle tylko nic nie przegapić i wiedzieć, co dzieje się pod ich nieobecność.

Zadaniowiec na urlopie

Wakacje i urlop to jego drugi etat. Tyle, że w innym miejscu i w innej branży. Robi listę miejsc, imprez, wydarzeń i okazji, które musi zobaczyć, zwiedzić albo uwiecznić na milionie zdjęć. Później to wszystko trafi do sieci, a on będzie dumny, że mógł wykorzystać swoje mocne strony również poza biurem. Tyle tylko, że takie wakacje na pewno nie sprawią, że wypocznie. Wręcz przeciwnie. Będzie zmęczony bieganiem z miejsca na miejsce. Gorsza wersja – pogoda nie dopisze, muzeum będzie zamknięte albo braknie biletów na imprezę.

Stres na urlopie, czyli jak się go pozbyć

Nie umiemy odpoczywać jeszcze z jednego, ważnego powodu. Można by rzec, że nawet najważniejszego. To stres sprawia, że na wakacjach nie możemy się zrelaksować i odetchnąć pełną piersią. Dlatego dzisiaj poznasz techniki, które pozwolą Ci odpocząć na urlopie, po całym dniu albo w weekend. Dzięki temu dowiesz się, jak odpocząć psychicznie i w czasie regeneracji myśleć tylko o spokoju, ciszy i relaksie.

Jak przygotować się przed urlopem?

 1. Nie zaczynaj nowych projektów przed urlopem. W miarę możliwości, skończ wszystko w ostatnim tygodniu przed wakacjami.
 2. Zrób listę rzeczy do kupienia i spraw do załatwienia. Sprawdź, co masz w domu, co musisz kupić, gdzie pojechać lub do kogo zadzwonić. Dzięki temu, wyjedziesz na wakacje z „czystą kartą”.
 3. Na czas urlopu, odinstaluj z telefonu apki, które wykorzystujesz do pracy.
 4. Przygotuj ulubione książki, czasopisma lub piosenki.

Jak odpocząć psychicznie w jeden wieczór?

Na to z pewnością czekasz od pierwszych linijek tego wpisu. Jak to mówią — Najlepsze na koniec.

 • Weź relaksującą kąpiel lub długi prysznic.
 • Zapal jaśminowe kadzidełko lub kominek zapachowy.
 • Rozłóż się na kanapie lub w fotelu.
 • Poczytaj ulubioną książkę albo gazetę. Obejrzyj serial.
 • Zrób sobie ulubione jedzenie lub picie.
 • Włącz muzykę, którą kochasz.
 • Wypróbuj mudry.

Mudra relaksacyjna

Takie ułożenie dłoni sprawi, że poczujesz się bardziej zrelaksowana i wyciszona. Dodatkowo, wykonywanie tego ćwiczenia przez 15 minut każdego dnia, spotęguje efekt relaksu. Nie zapomnij również o tym, jak ważna jest medytacja lub chociażby wyciszenie się, poprzez chwile bezczynności.