Niektóre osoby pozbawiają nas nadziei, radości, energii – jednym słowem wszystkiego – i z jednej strony nie wiemy dlaczego, a z drugiej często tego nie zauważamy. Kim oni są? Dzisiaj poznamy 6 typów toksycznych ludzi, czyli trucicieli naszego życia.

Toksyczne osoby plują jadem, wysysają z nas wszystko, co dobre i pozbawiają energii na długo. Nic im nigdy nie pasuje, zawsze mają jakieś problemy i nie potrafią cieszyć się nawet z wielkich rzeczy. Nie daj boże, żeby Tobie się coś udało, bo wtedy to już kompletna klapa. Będą zazdrośni, we wszystkim zobaczą coś, na co można nakrzyczeć, lub co można skrytykować i zaraz zasypią Cię swoimi problemami. Od razu Ci przejdzie chęć do życia.

Poczet toksycznych ludzi w życiu

1. Cynik.

Kpi z Ciebie w najlepsze. Zawsze znajdzie coś, co może Ci wytknąć. Według niego nigdy nic nie robisz w 100%, a jak coś osiągasz to od razu zdegraduje poczucie Twojej dumy, radości i zadowolenia z siebie.

2. Chodząca depresja.

Temu to zawsze będzie źle, cholernie źle, okropnie, trudno, pod górkę. Ten to zawsze wpada w najgorsze tarapaty. Twoje problemy? Człowieku, daruj sobie. Jak możesz zawracać mu głowę swoimi dziecięcymi rozterkami.

3. Narcyz.

Z tym toksycznym towarzyszem trudno się rozstać. Na samym początku nic nie wskazuje na to, by miał nas użreć. Wszystko wychodzi w praniu. Dajemy się mu omotać, a on sprawia, że czujemy się przy nim tak malutcy, jak mrówka przy lwie. 

4. Zawsze skory do pomocy.

Niby przyjaciel, zawsze Ci pomoże, da wspaniałą radę, dzięki której od razu powinieneś poczuć się lepiej, ale jest wręcz odwrotnie. Im więcej Cię pociesza tym gorzej się czujesz.

5. Jęczydu…sza.

Lepiej żeby nigdy nie stanął na Twojej drodze. Jak już go spotkasz to po Tobie. Jęczydusza, burczymucha, chimeryk – zawsze chory, zawsze coś go boli, rwie, kuje i smyra – ten to nigdy nie jest zadowolony i oczekuje, że będziesz się nim opiekować, bo przecież on już umiera.

6. Porzucony koteczek.

Czyli jednym słowem osoba, która non stop oczekuje od Ciebie wsparcia, pomocy i pocieszenia. Swoimi słowami potrafi obudzić w Tobie litość i jednocześnie da Ci do zrozumienia, że jesteś jej winny przysługę, czy pieniądze.

Toksyczni ludzie – jak sobie z nimi poradzić?

Ja jestem zwolenniczką prostych i efektywnych rozwiązań. Nie patyczkuję się, mówię wprost, o co chodzi. Czasami ktoś zrozumie, czasami się obrazi. Ale wiecie co? Nie warto zatruwać sobie życia takimi toksycznymi ludźmi i przejmować się ich uczuciami. Przecież to oni plują na nas swoim jadem i sprawiają, że to MY czujemy się źle. Uciekajmy więc od nich jak najdalej. Od razu poczujemy wielką ulgę!

A co zrobić, gdy nie możemy uciec, bo z takimi owadami pracujemy albo po prostu mieszkamy? No nie uciekniesz, nie da się. Chyba, że chcesz całkowicie zmienić swoje życie i się nagle wyprowadzić albo szukać nowej pracy. Jeśli na to Cię nie stać – mentalnie i materialnie – to są pewne sposoby.

Sposoby na toksycznych ludzi

Po pierwsze, naucz się ignorować i nigdy nie postępuj według rad osoby, która jest wampirem energetycznym. Po drugie, wyznaczaj granice. Za każdym razem, gdy owad je przekroczy, dobitnie powiedz mu, że tego lub tamtego sobie nie życzysz. Po trzecie, nie udawaj przed nim, że nic do niego nie masz, bo to tylko sprawi, że poczuje się jeszcze pewniej i po prostu zacznie bardziej wtrącać się w Twoje życie i pracę.

A co zrobić, gdy bliska osoba jest toksyczna? Czy w tym wypadku powyższe sposoby się sprawdzą? Doradzam rozwagę i dozowanie tych wskazówek. Czasem ktoś po prostu nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest toksyczny i poważna rozmowa może wiele zmienić. Z czasem, gdy to nic nie da… mówi się trudno ;).

Pamiętajcie, że czasami te toksyczne osoby to ludzie, którzy potrzebują pomocy, ponieważ mogą przeżywać trudne chwile w życiu. Żarty żartami, ale nie warto generalizować. Zresztą pisałam już o tym w artykule traktującym o sposobach na wyjście z dołka emocjonalnego.